SŠOS SČMSD Žďár n. S. logo

Fiktivní firmy

První fiktivní firma vznikla pro potřeby praktického vzdělávání studentů nově otevřeného oboru – obchodní akademie a to ve školním roce 1995/1996. Firma Spirit, s. r. o. byla zaregistrována pod Centrum fiktivních firem v Praze a tak začal její „obchodní život" týkající se prodeje kancelářského nábytku.
Časem přibyla i druhá fiktivní firma – Brix, s. r. o. , která se zaměřila na fiktivní zařizování koupelen.
V současné době firmy změnily předmět podnikání a zabývají se prodejem kadeřnických a kosmetických výrobků a služeb.
Během let vyučovaly tento předmět ing. Jana Wasserbauerová, ing. Marie Marková, ing. Marie Moriová a ing. Eva Gaiduschová.
Náplní fiktivních firem je přiblížení studentům realitu skutečného podnikání. Ze svého středu zvolí ředitele, který motivuje a kontroluje jednotlivá oddělení – např. marketing, účtárnu, sklady a další. Obchodují s dalšími fiktivními firmami jak z České republiky, tak i ze zahraničí.
Svoji práci prezentují na různých akcích, především veletrzích fiktivních firem – regionálních i mezinárodních.
Během let studenti dosáhli řady úspěchů a získali tak například diplomy za nejlepší firemní stánek, nejlepší katalog výrobků, nejlepší reklamní spot, nejlepší podnikatelský záměr nebo za nejvtipnější propagační materiál.
Každoročně se práce ve fiktivních firmách mění - přizpůsobuje se nejen ekonomickým podmínkám a legislativě, ale i nápadům nových žáků. A to je dobře.

Firma BRIX

Firma SPIRIT

 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma
 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma
 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma
 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma
 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma
 • Fiktivní firma
  Fiktivní firma