Hodina moderní chemie

                 21.4.2022 Hodina moderní chemie

                          

„I chemie může být zábavná a zároveň poučná a prostě fajn“

Chemie z jiného úhlu pohledu, v jiném světle a kromě informací také spousta pokusů a experimentů. Zábavná forma výuky,velmi  interaktivní hodina, dialog se studenty a jeden pěknější pokus než druhý. Tak lze ve stručnosti charakterizovat projekt, se kterým přijely absolventky Vysoké školy chemicko – technologické k nám do školy ve čtvrtek 21.dubna 2022. 

Během celého dne byly vyučujícími chemie v celkem pěti třídách.

Vysoce odborně a zároveň pochopitelně a srozumitelně objasňovaly nejnovější trendy v chemii a praktické použití chemie. Naši studenti se dozvěděli o látkách, které jsou velmi významné z hlediska chemie i ekologie, například o oxidu uhličitém. Ten vzniká při spalování a používá se k sycení minerálních vod a také jako tzv. suchý led. A právě o něm jsme si povídali a viděli jsme, jak vypadá, jak reaguje a jaké má účinky.  

Studenty velmi zaujaly barevné plameny, které slouží k identifikaci iontů kovů. Viděli jsme, jak je možné docílit zelené, červené a žluté barvy plamene. Pokus „Hrnečku vař“ byl také pěkný. „Hasicí přístroj“ známe jako pokus „Pěna“. Uchvátil nás pokus s kapalným dusíkem, který se při nalití na ruku a rychlém zahřátí ruky vlivem dotyku vypaří, takže s pokožkou nijak nereaguje.

Na závěr hodiny nám vyrobily zmrzlinu a tím udělaly radost všem.

Velmi děkujeme absolventům VŠCHT za tuto formu popularizace chemie. Naše studenty setkání s nimi a účast na pokusech a při této výuce velmi obohatily.  

Ing. Šárka Nádvorníková

 

 Zde jsou kratší i delší vzkazy a odezva našich studentů autorům projektu Hodina moderní chemie.

„BYLO TO SUPER.“

„Jste šikovný a máte můj velký respekt.“

„Myslím, že to byla super zkušenost. Jsem ráda, že jsem to mohla prožít. Díky.“

„Hodina se mi velice líbila. Viděla jsem zajímavé pokusy.“

„Slečny byly moc milé. Předvedly pokusy, z nichž nejzajímavější byl pokus se suchým ledem. Ale nejlepší byla na ukončení akce zmrzlina s příchutí jahody. Děkujeme.“

„Bylo to dobrý. Akce se mi líbila. Přinesla mi nové informace.“

„Líbilo se mi to moc. Bylo to výborné. Chemičky dělaly zmrzlinu, pálily papíry. Byly to moc hodné slečny.“

„Akce se mi moc líbila. Chtěly nám ukázat chemii v jiném světle. Děkuji.“

„Podle mě jsme si to všichni užili. Byly moc fajn a byly milé. Mě se to moc líbilo.“

 

Studenti třídy OA1 popisují Hodinu moderní chemie takto: 

Denisa:

 „Chemie nemusí být jen nebezpečná“ Přijely dvě sympatické dívky a ukázaly nám, že chemie může být super zábava. A také že se u toho dá královsky bavit. (PS: zmrzlina byla super, měli by ji přidat do baru).“

 

Ema: „Hodina zábavné chemie“ 21.4 se k nám stavily dvě šikovné studentky. Ukazovaly nám různé pokusy a hodně nám zpříjemnily hodinu. Moc jim za to děkujeme.

 

Klára: „Hodina moderní chemie“ 21. 4. k nám do školy přijely absolventky VŠCHT v Praze. Ukázaly nám různé pokusy, naše třída si to velice užila. Jsme rádi, že jsme takovou hodinu mohli prožít. Dalo nám to nové zkušenosti a objevy.

 

Karolína: „Moderní hodina chemie“  Opravdu jsem, jsi hodinu užila. Bylo to něco jiného, než je normální hodina chemie. Viděla jsem zajímavé pokusy, které mě zaujaly.

 

Adam: „Hodina moderní chemie“

Vážení žáci z Vysoké školy chemicko-technické, děkujeme za skvělý zážitek a těšíme se na další setkání. Máte náš obrovský respekt, že jste to tak pěkně připravili. Nejvíce se mi líbil pokus s tekutým dusíkem.

 

Monika: „Naše podívaná“

 Hodina moderní chemie Přijely absolventky z VŠCHT v Praze. Viděli jsme zajímavé pokusy. Dozvěděli jsme se nové věci například o suchém ledu. Děkujeme jim za nové vědomosti. 

 HMCH-1HMCH-5HMCH-3