Exkurze do firmy Coca – Cola HBC Česko a Slovensko

Když se řekne Coca-Cola, mnohým se vybaví vánoční kamion, klasická melodie „Holidays are coming“, cvaknutí zátky, šumivý zvuk při nalévání hnědého perlivého nápoje z ikonické lahve do sklenice s ledem… Málokdo ale přemýšlí nad tím, jak se slavná limonáda dostane z výrobny rovnou ke svému zákazníkovi nebo spotřebiteli.

Žáci 1.OA, OA.1, 2.C a 1.M měli 30. 3. 2023 možnost přesvědčit se na vlastní oči, jak vypadá výrobní proces, během exkurze do firmy Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Seznámili se jak s historií vzniku legendárního nápoje, s vývojem lahve, s expandováním firmy do světa, tak i se současnými marketingovými strategiemi, které zahrnují i dnes tak diskutovanou udržitelnost. Velkou zajímavostí týkající se právě udržitelnosti byla například zmínka o využití dešťové vody ze střech budov provozu, která pomáhá udržovat mokřad bezprostředně v blízkosti areálu firmy. Díky tomuto mokřadu se občané pražské části Kyje dočkali vody ve svých studnách. Je sympatické, když je spojen byznys s jakoukoliv formou ekologie.

Žáci také zjistili, jak široké je portfolio výrobků firmy Coca – Cola, zahrnující alkoholické nápoje, energy drinky a hlavně sortiment nealkoholických sycených nápojů.

Za zmínku stojí také prohlídka provozu, která probíhá za přísných hygienických a bezpečnostních podmínek. Velká část výroby je plně automatizovaná a vše podléhá přísné kontrole. Jakýmsi zaměstnaneckým benefitem je zajišťování pitného režimu nápoji ze sortimentu firmy.

Tajnou recepturu Coca-Coly se žáci sice nedozvěděli, ale jsou bohatší o velkou spoustu přínosných informací o tak velkém podniku.