Hydroterapie – i po staletích stále moderní léčebný směr

Ve výuce oboru rekondiční a sportovní masér se věnujeme nejrůznějším formám péče o lidské tělo. Jedním z léčebných a rehabilitačních směrů, který je staletími prověřen, je hydroterapie. Její počátky sahají zpět do doby starověkého Říma před dvěma tisíci lety, kdy vznikaly proslulé římské lázně. Na našem území byl zakladatelem moderní hydroterapie německý léčitel Vincenz Priessnitz, který v první polovině 19. století založil léčebný ústav v Jeseníku a začal aplikovat moderní způsob vodoléčby. 

Naši žáci si hydroterapii vyzkoušeli v praxi poslední pracovní den v dubnu – 29. 4. 2022. Bylo v tom i trochu symboliky - byl to den před filipojakubskou nocí, ke které se váže mnoho zvyků a víra v její symbolickou moc. 

Hydroterapie není jen vodoléčba, je to i pohyb na čerstvém vzduchu a léčba fyzickou námahou. Ten den jsme si naboso užili – šli jsme na Zelenou horu a cestu jsme si zpestřili dvěma zastávkami v ledové vodě potoka. Bylo to krásné osvěžení a nabilo nás to pozitivní náladou. Zkuste to někdy také – všem vřele doporučujeme!

Petra Mitášová, DiS., učitelka odborného výcviku