Podnikaví studenti na Obchodce

Jo, zkusíme to! Bude to bomba! Vyděláme! Máme zisk! Tak tyto nebo podobné věty slýcháme v hodinách předmětu Firemní praxe už nějaký ten rok. Nejedná se však o žádné „fiktivní“ podnikání. Naši žáci 3. ročníku obchodní akademie opravdu podnikají! Využili jsme totiž jedinečnou příležitost spolupráce s organizací JA Czech, která umožňuje studentům vyzkoušet si během jednoho školního roku vlastní podnikání. Zároveň je v této činnosti maximálně podporujeme, a to nejrůznějšími semináři, webináři, campy, setkáními s odborníky i se studenty, kteří si již touto zkušeností prošli. Jak toto podnikání tedy vypadá? Studenti si založí firmu, začnou vyrábět, prodávat, vedou účetnictví, prezentují se v tisku, na internetu, založí si e-shop, sdílí na sociálních sítích své úspěchy… Během podzimních měsíců už musí mít jasno, v čem budou podnikat, jak se jejich studentská firma bude jmenovat, kdo bude stát v čele firmy a rozdělí si funkce. Začíná vznikat logo, vybírají se firemní barvy, vymýšlí se slogan.

Se svými firmami se pak žáci účastní různých soutěží jako TOP LOGO, Media Cup, již druhým rokem veletrhu JA firem v Hradci Králové a závěrem celoroční práce je soutěžní veletrh Studentských firem v Praze.

Se všemi nelehkými úkoly nám pomáhá náš mentor, kterým je již druhým rokem pan Petr Skála ze společnosti MetLife. Studenty vždy vyslechne, nabízí svůj „pohled zvenčí“ a také svoje zkušenosti z praxe. Letošní vznikající firmy už měly možnost se s ním setkat osobně, setkání to bylo velice příjemné a pro studenty přínosné. Pan Skála při té příležitosti také předal loňským studentům certifikát o absolvování celého studentského programu JA Studentská firma, který určitě využijí například při hledání zaměstnání. 

Dále již zástupci firem navštívili Director Camp – jednu z akcí organizovaných společností JA Czech. Setkání se konalo v Jihomoravském inovačním centru v Brně a bylo určeno pouze ředitelům Studentských firem, případně jejich zástupcům. Během celodenního programu se vystřídalo několik přednášejících, představili se i někteří úspěšní studenti z předcházejících ročníků, kteří dále s JA Czech spolupracují. 

A co nás čeká nyní? Do konce listopadu musíme do soutěže TOP LOGO zaslat firemní loga a krátké video o firmě a produktu. Tak hurá do práce, chceme přece uspět!

Ing. Věra Houdková a Marie Kubálková, DiS.


Student-firma-1

Student-firma-2