Nevěř všemu na netu

„Nevěř všemu na netu“ aneb jak neuvíznout v síti.


Stále aktuálnějším tématem poslední doby je ochrana před nebezpečím na internetu, a to zejména pro mladou generaci. Uvědomují si to nejen odborníci – učitelé a vychovatelé, ale naštěstí už i státní a krajské instituce. Přibývá případů zneužívání, kyberšikany, podvodů a dalších trestných činů, se kterými se potýká naše společnost. 

Proto jsme se zájmem kvitovali, že Kraj Vysočina vyhlásil na podzim roku 2020 zajímavou soutěž pro žáky základních a středních škol s názvem „Nevěř všemu na netu“. Zúčastnili se všichni žáci oboru interiérová a aranžérská tvorba, kteří si z vyhlášených soutěžních kategorií vybrali zpracování plakátů. Žákyně 1. ročníku Petra Daníková uspěla a získala krásné 3. místo. Inspiraci k oceněnému plakátu popsala takto: „Napadlo mě plakát udělat formou komiksu, aby byl přehledný. Čerpala jsem z internetu a z vlastních zkušeností. Pod obrázek jsem ještě přidala poučení a varování před následky.“

 Na naší škole se osvětě o bezpečném užívání sociálních sítí věnujeme dlouhodobě. Ještě před uzavřením škol se nám podařilo v kině Vysočina zajistit promítání dokumentu „V síti“, který ukazuje způsob a formy zneužívání nezletilých dívek na internetu. Film byl oceněn jako nejlepší dokument v rámci udílení filmových cen Český lev za rok 2020. 

Jsme rádi, že i v této složité době, kdy neustávající pandemie ruší mnoho aktivit, se nám daří udržet zájem žáků a dokonce uspět v soutěžní konkurenci celého kraje. Snahou nás všech je vytvoření takové školy, ve které se budou cítit všichni příjemně a hlavně v bezpečí. 


Radka Pospíchalová

Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o.